ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA RELAKSACYJNE

Opublikowano: poniedziałek, 05 wrzesień 2022 Drukuj
Zapraszamy na zajęcia relaksacyjne osoby, które odczuwają silny stres, lęk czy strach rzutujący na stan zdrowia psychicznego. Zajęcia odbędą się w grupach w Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku – Zdroju w  terminach 12-13.10.2022r., 19-20.10.2022r., 26-27.10.2022r., 07-08.11.2022r. Ze względu na ograniczoną liczbę osób ważna jest kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt przez Messengera.
Projekt pn „Profilaktyka zdrowia psychicznego- walka ze stresem poprzez zajęcia relaksacyjne” został dofinansowany ze środków własnych budżetu Województwa Świętokrzyskiego.
Zajęcia relaksacyjne składać się będą z 3 godzinnego wykładu z medytacji oraz 3 godzinnego wieczoru saunowego z aromaterapią.
Podczas wykładów przedstawione zostaną takie zagadnienia, jak:
1. Patofizjologia stresu i wpływ stresu na organizm człowieka.
2. Zjawisko dysautonomii.
3. Zjawisko syndromu „przelewającego się wiadra” i somatyzacji emocji w ciele.
4. Techniki regulacji stresu, w tym praca z oddechem, techniki uważności, medytacja.
5. Wpływ technik regulacji stresu na układ nerwowy i zastosowanie ich w życiu codziennym.
6. Możliwości fizjoterapii w zakresie pomocy pracy z emocjami.
W trakcie warsztatu praktycznego przeprowadzona zostanie pełna sesja ćwiczeń oddechowych oraz sesja medytacyjna.
W ramach wieczoru saunowego mistrzowie przeprowadzą aromatyczne ceremonie w saunie.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Gminy Busko – Zdrój, którzy przez pandemię związaną z COVID-19 odczuwali silny stres, lęk czy strach rzutujący na ich stan zdrowia psychicznego. Długotrwała izolacja, przebywanie na kwarantannie, ograniczenie kontaktów społecznych, strach przed zakażeniem, śmiercią i utratą bliskiej osoby, a także przed kontaktem z osobami, które mogą być zainfekowane, strach przed poważnymi powikłaniami, przymusową hospitalizacją i długą kwarantanną, czy możliwością przeniesienia zakażenia na bliskie osoby spowodowało wzrost poziomu odczuwanego stresu, co wykazano w wielu badaniach prowadzonych na całym świecie. Dlatego oprócz walki z medycznym aspektem COVID-19 warto również poświęcić czas i środki na pomoc osobom, które odczuwają konsekwencje epidemii i wpływu COVID- 19 na psychiczne funkcjonowanie.
Według współczesnej wiedzy medycznej zbyt duże i długotrwałe stężenie kortyzolu we krwi prowadzi do powolnego i stopniowego uszkadzania komórek w ludzkim ciele. Dzieje się tak przede wszystkim z układem nerwowym. Sprawia to, że na co dzień człowiek doświadcza coraz częściej różnego rodzaju bólu, symptomów i dolegliwości, które nie muszą być wcale związane z urazami czy przeciążeniami fizycznymi. Życie codzienne, natłok myśli, kłopotów i problemów nie sprzyja radzeniu sobie z ciężkimi przeżyciami i emocjami.
Każdy człowiek na drodze życia uczy się w jakiś sposób regulować stres i emocje, które mu towarzyszą przez całe życie. Teoretycznie jest to nieodłączny element naszego funkcjonowania. W praktyce jednak okazuje się, że jedni radzą sobie ze zjawiskiem stresu mniej, a inni bardziej. Jednym ze sposobów pracy z ciałem i umysłem w celu obniżenia stresu, nauczenia radzenia sobie z nim we wciąż zmieniających się warunkach, są techniki medytacyjne. Medytacja to technika treningu umysłu, szeroko rozumiany sposób na poznanie siebie i zdanie sobie sprawy z wzorców myślowych i blokad ograniczających nas w codzienności. Medytacja jest też sposobem na wyciszenie umysłu. Niesie ona za sobą korzyści w postaci obniżenia stanów lękowych, zmniejszenia stresu, łagodzenia depresji, wspomaga koncentrację, pozwala nauczyć się być w „tu i teraz”.
 
 
Projekt został dofinansowany ze środków własnych budżetu Województwa Świętokrzyskiego.
 
logo 1
 
 
Odsłony: 1725