Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie

Opublikowano: środa, 23 grudzień 2020 Drukuj

   Szlakiem Wokół Słońca ... coś dla ducha.
Szlak sakralny.

 

 

Kościół p.w. św. Stanisława BiskupaKościół p.w. św. Marii MagdalenyKościół p.w. św. Jakuba StarszegoKaplica p.w. Matki Boskiej AnielskiejWiejski Dom Kultury w Szańcu

 

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie. W 1345 roku ukończona została budowa małego drewnianego kościoła. W latach 1367–1380 bp krakowski Florian Mokrski zbudował Kościół murowany z kamienia wapiennego z odkrywki w sąsiednim Kikowie. Przekazy historyczne donoszą, że w XV w. Kościół rozbudowano. Jednak brak konkretnych danych, które wskazałyby, co zostało dobudowane do pierwotnej świątyni. Przypuszcza się, że w tym czasie w miejsce stropu drewnianego wykonano murowane sklepienie nad nawą kościoła. W latach 1524–1525 do istniejącej Świątyni dobudowano kaplicę p.w. Matki Bożej. Ponadto w miejsce drewnianego chóru muzycznego wykonano murowany. Po pożarze w poł. XVII w. Kościół odrestaurowano. Konsekrował go ponownie ówczesny bp krakowski Piotr Gembicki. Do najstarszych zabytków zachowanych w kościele należy kuta w kamieniu chrzcielnica pochodząca z poł. XIV w. z herbem Habdank. W Świątyni znajduje się także kilka epitafiów donatorów kościoła, m.in. Jana Boboli herbu Leliwa. Można w niej także podziwiać ołtarze późnobarokowe z XVIII w. Na terenie parafii znajduje się kaplica w Kikowie p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowana w 1987 r. Kaplica ta, podobnie jak Kościół, została wybudowana również z tego samego kamienia, wydobywanego w Kikowie.

Kaplica otwarta podczas mszy świętych, które odbywają sie w dni powszednie o godz. 18.00 (w okresie zimowym o godz. 16), w niedziele o godz. 8.00, 12.00.

Rys historyczny: https://zabytek.pl/pl/obiekty/dobrowoda-zespol-kosciola-par-pw-sw-marii-magdaleny-i-sw-mar

 

Odsłony: 3060

Mapa szlaków