Kościół p.w. św. Jakuba Starszego w Szczaworyżu

Opublikowano: środa, 23 grudzień 2020 Drukuj

   Szlakiem Wokół Słońca ... coś dla ducha.
Szlak sakralny.
 

 

 

                                               Kościół p.w. św. Stanisława BiskupaKościół p.w. św. Marii MagdalenyKościół p.w. św. Jakuba StarszegoKaplica p.w. Matki Boskiej AnielskiejWiejski Dom Kultury w Szańcu

  

Kościół p.w. św. Jakuba Starszego w Szczaworyżu. Pierwszy drewniany kościół stanął na wzgórzu w 1126 roku. Obecny kościół murowany z kamienia został wybudowany w 1430 roku. Świątynia ta została rozbudowana w 1618 roku, o czym świadczy łaciński napis umieszczony na łuku przed głównym ołtarzem przy zakrystii. Kolejne rozbudowy kościoła miały miejsce w XVIII i XIX w. Wtedy to zostały dobudowane dwie późnobarokowe kaplice – południowa i północna, przedsionek oraz wejście na chór. W 1904 r. na wzgórzu obok kościoła stanęła kaplica wybudowana na ruinach budynku parafialnego pochodzącego z XVII w. Późnorenesansowy kościół z pozostałościami gotyckimi w prezbiterium opiętym szkarpami posiada ołtarz główny rokokowy z rzeźbami świętych. Na zasuwie znajduje się późnobarokowy obraz św. Jakuba Starszego. Rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Sebastiana – barokowe.

Kaplica otwarta podczas mszy świętych, które odbywają sie w dni powszednie o godz. 18.00, w niedziele o godz. 8.00, 10.00, 12.00.

Rys historyczny: https://www.diecezja.kielce.pl/parafie/szczaworyz-sw-jakuba-ap

 

Odsłony: 3285

Mapa szlaków