Artystyczna Pracownia Rzeźbiarsko - Malarska „ARTEMIS”

Opublikowano: sobota, 06 marzec 2021 Drukuj

 Szlakiem Wokół Słońca … ze sztuką za pan brat.
Szlak kultury

 


 

  

  

 

Pracownia Rzeźbiarsko - Malarska "ARTEMIS", prowadzona przez Bogdana Kowalczyka, istnieje od 1978 roku, choć artysta tworzy obrazy olejne i rzeźby już od 1956 roku. Początkowo mieściła się ona w Busku Zdroju przy ul. Partyzantów, obecnie zaś znajduje się w Zwierzyńcu i stanowi część domu dwojga kreatywnych ludzi, otwartych i przyjaznych dla zwiedzających.

Galeria „ARTEMIS” to zarówno pracownia artystyczna i przestrzeń wystawiennicza, w której wiszą dziesiątki obrazów w towarzystwie 15 rzeźb wykonanych w latach 1989-2012. Bogactwo tematyczne i formalne malarstwa Bogdana Kowalczyka ma swój odpowiednik w jego pracach rzeźbiarskich, które są zaskakująco różnorodne tematycznie i koncepcyjnie. Zwiedzający mogą obejrzeć prace, które w fascynujący sposób łączą nieożywiony kamień z organicznością człowieka. Wśród nich jest Stone Dream (marmur, 1998), w którym starannie wypolerowana twarz o klasycznym profilu i rozchylonych we śnie ustach wyłania się z szorstkiego bloku marmuru. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest statyczna i przemyślana kompozycja. We wczesnych latach malarskich poszukiwań romantyczna dusza zaprowadziła go do samotnych pejzaży, gdzie samo poszukiwanie motywu było aktem twórczym, nie mniej ważnym niż sam obraz. W ten sposób tworzył portrety krajobrazów inspirowane pięknem starych kutrów rybackich, opuszczonymi plażami i różnorodnymi morskimi scenami.

Bogdan Kowalczyk jako plastyk wykonywał dekoracje sanatoriów w Uzdrowisku Busko. Pracował przy konserwacji zabytków w sali koncertowej sanatorium "Marconi", projektował i tworzył rzeźby (fontanna, sztukateria). Razem z nieżyjącym już śp. Władysławem Zapartem, wykonał wiele rzeźb plenerowych w parku zdrojowym. Do dziś pozostała tam rzeźba - "Pomnik Miłości", stojąca na małym deptaku.

http://www.artemis-gallery.com/index.html#presentation

Zwierzyniec 26
28-100 Busko-Zdrój
tel. 696 693 517
      41 378 47 04

Odsłony: 2639

Mapa szlaków